sobota, 21 września 2013

Trądzik pospolity - wstęp

Tym razem przychodzę do Was  z niemakijażowym wpisem.

Na studiach napisałam pracę dyplomową dotyczącą trądziku. Jej tytuł brzmiał „Substancje aktywne wykorzystywane  w kosmetykach przeciwtrądzikowych”.  Ponadto przeprowadziłam ankietę wśród studentek kosmetologii.
Tak sobie pomyślałam, że zawarte są w niej bardzo cenne informacje, które mogą się przydać niejednej (niejednemu) z Was. Dlatego chciałabym się tym tu podzielić. Bo praca zapewne od momentu obrony  stoi na półce , nieczytana, i się kurzy.
Nie chcę się rozpisywać na nie wiadomo ile stron, dlatego podzielę treść na kilka części (nie obawiajcie się, to tylko streszczenie). Spodziewajcie się więc całego cyklu o trądziku ;)

Wprowadzenie

Trądzik pospolity (Acne vulgaris) jest bardzo powszechnym zjawiskiem. Coraz więcej młodych (i  nie tylko młodych) ludzi cierpi na tę chorobę skóry.  Stanowi on poważny problem terapeutyczny, psychologiczny i społeczny. Często bywa, że młodzi ludzie walczą z tą chorobą przez wiele lat. Stosują preparaty farmaceutyczne miejscowo oraz ogólnoustrojowo, wspomagając terapię najróżniejszymi kosmetykami przeciwtrądzikowymi. Niestety takie postępowanie zazwyczaj przynosi tymczasową poprawę, a trądzik po jakimś czasie powraca. Niejednokrotnie odbija on piętno na psychice młodego człowieka, a osoba taka zaczyna unikać kontaktów z innymi ludźmi, staję się skryta, nieśmiała i traci wiarę w siebie.
Niepokojącym faktem jest, że w ostatnich latach trądzik coraz częściej występuje u dorosłych ludzi (ok. 30-40 roku życia).

 

Obraz kliniczny trądziku

Trądzik pospolity występuje głównie na twarzy, a także na plecach i klatce piersiowej, wzdłuż kręgosłupa i na mostku (rynna łojotokowa).  Wykwity skórne można podzielić na pierwotne niezapalne, wtórne zapalne oraz zmiany pozapalne i blizny.
Trądzik rozpoczyna się powiększeniem gruczołów łojowych i nasilonym wydzielaniem łoju. Prowadzi to do zwiększonej nieprawidłowej keratynizacji przewodów wyprowadzających gruczołów łojowych i nadmiernego rogowacenia ujść mieszków włosowych (potocznie w rozszerzonych porach gromadzi się zrogowaciały naskórek). Pierwotne wykwity niezapalne początkowo mają postać mikrozaskórników, następnie zaskórników zamkniętych (whiteheads).  Na skutek rozszerzenia ujść przewodów wyprowadzających gruczołów  łojowych i utlenienia zawartych w łoju kwasów tłuszczowych przybierają postać zaskórników otwartych (blackheads). Zawarte w zaskórnikach otwartych czopy łojowe zawierają różne bakterie (Propionibacterium acnes, Propionibacterium granulosum, Propionibacterium avidum oraz Staphylococcus epidermidis). Z zaskórników powstają wykwity zapalne takie jak krosta, grudka, guzek, ropień i przetoki. Ostatecznie mogą powstawać torbiele i blizny.

Trądzik może przybierać różne kliniczne odmiany: trądzik młodzieńczy, ropowiczy, skupiony, bliznowcowy, piorunujący, kosmetyczny, wywołany, polekowy, zawodowy, odwrócony.

Postacie trądziku można podzielić w zależności od przewagi poszczególnych elementów w obrazie klinicznym:
 • trądzik zaskórnikowy (Acne comedonica) – zmiany skórne w postaci zaskórników,
 • grudkowy (Acne papulosa) – zmiany skórne  w postaci zaskórników i grudek, słabo nasilone,
 • krostkowy (Acne pustulosa) – zmiany skórne w postaci zaskórników i krost, słabo nasilone,
 • grudkowo-krostkowy (Acne papulo-pustulosa) – zmiany skórne w postaci zaskórników, grudek i krost, słabo nasilone,
 • ropowiczy (Acne phlegmonosa) – na obraz trądziku zwykłego nakładają się torbiele ropne, gojące się z bliznowaceniem,
 • guzkowo-torbielowaty (Acne nodulo-cystica) – zmiany skórne dodatkowo w postaci guzków i torbieli,
 • skupiony (Acne conglobata) – ciężka postać trądziku występująca częściej u mężczyzn, w obrazie klinicznym przeważają torbiele i głębokie ropnie gojące się poprzez mostkowanie z wytworzeniem blizn koloidalnych i zanikowych,
 • trądzik piorunujący (Acne fulminans) - dla którego, oprócz wykwitów trądzikowych z dużą tendencją do rozpadu, charakterystyczne są objawy ogólne: wysoka gorączka, spadek masy ciała, a także dolegliwości bólowe ze strony układu mięśniowo-stawowego oraz odchylenia w badaniach laboratoryjnych.W następnym poście napiszę o przyczynach powstawania trądziku (kliknij aby przejść do następnego posta). A tymczasem życzę miłego sobotniego wieczoru.1 komentarz:

 1. niestety mam tradzik;( poki co lecze sie jakos kwasami, zauwazylam ze jak pije wapno to jako tako nawet dziala;(

  OdpowiedzUsuń