czwartek, 26 września 2013

Pielęgnacja cery trądzikowej


Dzisiaj kilka podstawowych informacji o tym, jak dbać prawidłowo o cerę z trądzikiem. Pewnie dla wielu z Was nie będzie to nic nowego, ale mimo wszystko będzie mi miło, jak przeczytacie. Może jednak wyłapiecie jakieś ciekawe informacje :) Miłej lektury.

Pielęgnacja cery trądzikowej młodzieńczej

1. Codzienne oczyszczanie twarzy rano i wieczorem delikatnym preparatem myjącym i/lub żelem antybakteryjnym. Należy dokładnie usuwać zanieczyszczenia. Trzeba pamiętać o tym, by zawsze (bez wyjątków) usuwać makijaż na noc, by dać skórze odetchnąć i się zregenerować. Nie stosujemy agresywnych, mocno odtłuszczających preparatów. Pamiętajmy, żeby ze szczególną ostrożnością traktować okolice oczu.

2.  Po oczyszczaniu twarzy stosować tonik nawilżający lub antybakteryjny, który przywróci skórze właściwe fizjologiczne pH.

3. Na dzień nakładamy krem nawilżający lub nawilżająco-matujący, najlepiej z wyższym filtrem UV (lub filtr UV osobno, taki przeznaczony do cery tłustej). Stosowane kremy powinny być lekkie, nie zawierające olejów mineralnych, niekomedogenne, emulsje typu o/w (cząsteczki oleju rozproszone w fazie ciągłej – wodzie).


4. Na noc powinno się używać kremy, które regulują pracę gruczołów łojowych lub bardzo intensywnie nawilżające/odżywiające.

5. Często wykonujemy peeling gruboziarnisty lub enzymatyczny (1-2 razy na tydzień w zależności od potrzeb).  W przypadku trądziku o mocnym nasileniu (zmiany zapalne, ropne, cysty) unikamy mechanicznego złuszczania peelingiem gruboziarnistym. Ważne jest regularne usuwanie zrogowaciałego naskórka – twarz wygląda lepiej, skóra jest ukrwiona i pozbywamy się niechcianych komórek które mogą powodować zaczopowanie ujść gruczołów łojowych. Polecam naturalne peelingi np. z płatków owsianych.

6. Raz na jakiś czas stosujemy maseczki głęboko oczyszczające oraz odżywcze (np. glinki). Można stosować również maseczkę uspokajającą z zielonych alg.

7. Na pojedyncze wykwity stosujemy korektory wysuszające, preparaty na bazie kwasów owocowych, cynku, olejku z drzewa herbacianego itp.

8. Polecane są profesjonalne zabiegi: eksfoliacja kwasami AHA, BHA, PHA, Yellow Peel, Blue Peel,  mikrodermabrazja, terapia laserowa.

UWAGI:
  • Staramy się nie wyciskać i rozdrapywać żadnych zmian, a jeśli już się nam zdarzy, to robimy to czystymi rękami i dezynfekujemy skórę.
  • Ograniczamy dotykanie twarzy rękami w ciągu dnia, gdyż znajduje się na nich mnóstwo zanieczyszczeń i bakterii.
  • Zmieniamy często ręczniki i pościel, pierzemy szaliki. Wskazane jest używanie ręczników papierowych do twarzy. 
  • Woda wodociągowa również posiada wiele zanieczyszczeń oraz minerałów, które mogą przyczyniać się do powstawania zmian. Warto rozważyć używanie wody demineralizowanej/ przegotowanej.
  • Do makijażu używamy kosmetyków delikatnych, bez alkoholu, nietłustych. Dobrym rozwiązaniem są kosmetyki mineralne – faza tłuszczowa, silikony, konserwanty itp. (potencjalnie komedogenne) ograniczone są do minimum.




Pielęgnacja cery z trądzikiem u osób dorosłych

O taką cerę trzeba dbać ostrożnie. Zabronione jest używanie bakteriobójczych kosmetyków dla nastolatków na całą twarz, gdyż mogą one nadmiernie ingerować w starzejącą się skórę. Twarz powinno przemywać się łagodnym żelem lub pianką czy płynem micelarnym nie zmieniającym pH skóry. Stosowane kremy powinny być delikatne, lekkie, nietłuste. Warto korzystać z dermokosmetyków zawierających kwasy owocowe, pochodne witaminy A i H, cynk, glin, wyciągi roślinne.
Polecane są mydełka antybakteryjne z siarką lub nanosrebrem – nie należy ich jednak nadużywać, gdyż mogą przesuszyć skórę.  Dla takich osób jak najbardziej  polecane są profesjonalne zabiegi (peeling kawitacyjny, mikrodermabrazja, peelingi chemiczne, terapia laserowa). Cerę należy chronić przed słońcem kremami z wysokim filtrem, ponieważ mogą powstawać przebarwienia (po zabiegach profesjonalnych OBOWIĄZKOWO!).

Cerę z trądzikiem należy bardzo dogłębnie nawilżać.


BŁĘDY W PIELĘGNACJI CERY TRĄDZIKOWEJ

  • Stosowanie silnie wysuszających substancji – skóra się łuszczy, jest odwodniona, zaczyna się „bronić” produkując jeszcze więcej łoju. Powstaje w ten sposób więcej zmian zapalnych.Należy unikać preparatów do oczyszczania, które w swoim składzie zawierają składniki t.j. Sodium Laureth Sulfate, Lauryl Glucoside, Decyl Glucoside. Do odtłuszczania skóry nie stosujemy preparatów z wysoką zawartością alkoholu!
  • Mycie twarzy zwykłym mydłem – mydła oparte na solach kwasów tłuszczowych mają wysokie pH (8-9), co sprzyja alkalizacji skóry. Preparaty do oczyszczania twarzy powinny mieć pH zbliżone do naturalnego pH skóry czyli 5-5,5 lub trochę bardziej kwaśne (4). W kwaśnym środowisku bakterie Propionibacterium acnes (i nie tylko) nie namnażają się.
  • Nadużywanie preparatów antybakteryjnych. Stosujemy takie kosmetyki, bo chcemy pozbyć się niechcianych bakterii Propionibacterium acnes. Jednak w tym samym czasie pozbawiamy naszą skórę naturalnej, fizjologicznej („dobrej”) flory bakteryjnej. Robimy w ten sposób „miejsce” na nowe kolonie bakterii, które mogą okazać się patogenne (np. gronkowce).
  • Stosowanie kosmetyków komedogennych. Jest wiele substancji, które mogą powodować zatkanie ujść gruczołów łojowych. Są to np. masło kakaowe, olej kokosowy, acetylowane alkohole lanolinowe, guma arabska, chlorek sodu (Sodium Chloride, bardzo często w podkładach), olej mineralny (Paraffinum Liquidum). Nawet czerwony pigment stosowany np. w różach do policzków (D&C Red) może powodować powstawanie zaskórników. Jest tych substancji bardzo dużo. Przykładowa lista np. TU. Jeśli nie jesteście pewni składu jakiegoś kosmetyku, polecam ANALIZATOR KOSMETYKÓW na stronie kosmetologia.com.pl.



Polecam także poprzednie wpisy o trądziku:



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz